Search
Close this search box.

“Yalın Yönetime geçmeyi düşünerek 5S ile üretim ve ofis alanlarınızı verimli hale getirmek isteyip de Tertip – Düzen – Temizlik – Standardizasyon – Disiplin aşamalarında problemlerle karşılaşıp vazgeçme noktasına geldiniz mi?
Evet , sevgili Dostlar , 5S geleneksel bir çok işletmenin, ön Eğitimlerden sonra «Yalın»a başlarken ilk etapta uygulamayı öğrendiği bir araç. Bu aracın kullanılışında gerçekten de ilk aylarda ve ilk yıl özellikle çalışanların çok zaman harcadığı işler yapılır.
Bunlar arasında her bir alet , teçhizat , makina ya da hammadde , yarı mamul , mamul gibi her bir objenin yerlerinin tespiti , adreslenmesi gibi çalışmalar var. Bir de uygulamanın ilk başından itibaren en azından haftalık aktivitelerin izlenmesi adına kağıt üzerinde yapılan çok sayıda istatistik ve puanlama gibi çalışmalar vardır. Denetlemeler vardır. Bütün bunlar için esas aktivitenin dışında «israf» olarak nitelenebilecek kağıda dökme ve panolarda ilan edilmesi gibi işlemler için harcanan zaman vardır.
Çoğunlukla ilk dönemde 5S uygulamalarına harcanan yukardaki maliyetler ve biraz da bıkkınlıklar , değişime zaten direnmekte olan unsurları güçlendirerek vazgeçilip geri dönmeyi ve yeniden verimsiz dönemi başlatmayı gündeme getirir. 
İşte bu durumu önleyebilmek adına tüm ilgili kişilerin cep telefonları ile tabletler ve bilgisayarlar ile anında sisteme katılmasını sağlayan yazılım kullanmak çözüm için biçilmiş kaftan.
Böylesine güzel , kullanımı kolay ve uygulamanın canlı olarak yapılmasını sağlayan , önlemleri hızlandıran ve sevdiren , adeta bir işletme oyunu gibi zevkle çalışanı motive eden bir yazılım bu.
Bu yazılımın yanında bir de LMS ( Learning Management System ) Eğitim yazılımı var. Yalın sistemle ilgili verdiğiniz her bir eğitimin ardından , hiç zaman kaybı olmaksızın verdiğiniz eğitimlerin öğrenme düzeyini yüzde 90’ların üzerinde tutan , öğrenmeyi pekiştiren bir yazılımı da birlikte kullanabilirsiniz. İşte bu çalışma sizin verimliliğinizi süratle yükseltecek , Yalın çalışmalarından vazgeçmeyi engelleyecektir.
Yalın çalışmalarınızda bu kolaylığı tercih etmenizi tavsiye ediyorum Dostlar.”

Mehmet Aziz Ermer

ValoremTeam Dijital Dönüşüm ve Sanayi Çözümleri Danışmanı

E-mail: mehmetazizermer@valoremteam.com
#yalındönüşüm #dijitaldönüşüm #5S #tertipdüzen #temizlik #standardizasyon #disiplin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir