Search
Close this search box.

“Gemi Kaptanısınız. Gideceğiniz hedef liman neresi? Rotanız , yol haritanız nasıl? Bulunduğunuz yerden hedefe giderken hava ve yol durumu hakkında bilgileneceğiniz çalışmalarınız var mı?
Evet , bu ve benzeri çok sayıda soruları kendine soran İşletme Sahip ve Yöneticileri cevaplarını hazırlarken bir Stratejik Plan yapmanın gereksinimini keşfedip çalışmaya başladıklarında ne yaparlar?
Tabii ki her şey “Mevcut Durum Analizi” ile başlar. Neredeyiz? Sektörümüzde durumumuz nedir? Hangi coğrafi pazarlarda, ne satıyoruz? Çalışanlarımızın durumu nedir? Eğitim, yetkinlik, beceri ve tecrübeleri ne durumda? Rekabetin vaziyeti nasıl? Hangi pazarlarda hangi oyuncular var? Acaba kıyaslama yapma şansımız var mı? KOSGEB, İSO,  Merkez Bankası Bilanço İstatistikleri ve bunun gibi sektörel bazda yayınlanan bilgiler incelenebilir mi?


Şimdi gelelim “Gelecek Durum”a. Dikkat ederseniz Yalın Yönetim araçlarından “Değer Akış Haritası” yapar gibi. Gelecek Durum’u yine pazarların ve ekonominin durumlarının gelecek tahminlerini yapan kurum ve kuruluşların istatistiki verilerinden hareketle siz de İşletmenizin geleceğini tasarlayabilirsiniz.
Stratejik Planların eski günlerimizde yapılması çok uzun mesai saatlerimizi kaplardı Dostlar. Şimdi mevcut Yazılımlarla çok hızla yapılabiliyor. Üstelik üzerinde değişiklik ve versiyon gereksinimleri olduğunda çabukça yapılabiliyor. Yazılım sayesinde Stratejik Kararların altındaki “Projeler” başlangıçtan sonuca adım adım izlenebiliyor. KPI’lar takip edilerek her safhada doğru kararlar hızlıca alınabiliyor.
Böyle olanakları kullanarak İşletmenizi , geminizi yönetmek sizleri de çok mutlu etmez mi?”

ValoremTeam Dijital Dönüşüm ve Sanayi Çözümleri

Mehmet Aziz ERMER

E-mail: mehmetazizermer@valoremteam.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir