Ara
Close this search box.

Sadece ERP Yazılımı Uygulayarak Yalın ve Dijital Dönüşüm olur mu?

“Sevgili Dostlar, ne yazık ki bu konuyu yeniden hatırlatmak istememin nedeni , halen yüzbinlerce KOBİ firmamızın yöneticileri( CEO’ları) ve/veya Sahipleri/Hissedarları bu konuda ERP almakla sorunların biteceğini, tüm işletme unsurlarının Dijitalleşme yolunda adım atmış olacağını , böylece çağa ayak uydurduklarını düşünüyor.

Bir de tabii şöyle düşünenler var : “Canım , bizde her beyaz yakalıya bir bilgisayar verdik. Mail adresleri de var. Her yıl Excel , word , power point gibi yazılım üyelikleri , v.s. bir yığın paralar ödüyoruz. ERP de aldık. Daha ne olsun?”

İşte bu yazıyı o yüzden yazmak istedim Dostlar. Lütfen böyle düşünmekte olan çevrenizdekilere Yalın ve Dijital Dönüşümün Endüstri 4.0’a giden , bitmeyen bir yol olduğunu , artık gelecekte rekabet gücünü belirleyen bir faktör olduğunu belirtin.

ERP tek başına size bir çok raporlar sağlayarak işletmenizin kararlarını alırken size analizler yaparak , istatistikler göstererek karar almanızı sağlar, evet , O zaman soru şu : “Aracınız ile yolda giderken göstergelerde anlık bilgiler olmasaydı da yol , hız , ve diğer konulardaki tüm göstergeler , 1 gün sonra sizin karşınıza gelseydi , böyle bir aracı kullanmak ister miydiniz?

Cevap tabii ki Hayır. İşte ERP verdiği raporları , belli bir zaman diliminden sonra size verir. Yani “canlı” değildir. Canlı olarak alacağınız raporlar , MES , BPM gibi IoT , Rfid gibi sistemleri , ya da makina sinyallerinden gelen dataları kullanarak değerlendiren başka yazılımlardan direk sizin ekranınıza gelir. Yani , şu anda hangi makinada , hangi işçi , hangi Müşteri için , hangi İşemri ile üretim yapıyor? Kaç tane hatalı ya da kalite problemli ürün , hangi atelyede , ne oranda ? Hangi makina , neden arızalı? Arıza , fire , atık oranlarım şu anda nasıl? Kalite reaksiyonlarında neredeyim. Şu anda ihracatta hangi müşterime mal yükleniyor? Ne zaman eline geçer? Nakit Akış durumumuz nedir ? gibi yüzlerce soruyu canlı olarak izleyebilmeyi istemez misiniz ?

Elbette bunları yapmak , İK’dan Pazarlamaya , Eğitimden Siber Güvenliğe , Görüntü İşleme Teknolojilerinden İşletmenin Hukuki Risklerinin yönetimine daha bir çok konuyu artık Dijital olarak ve Yalın Sistemle yönetmek istersiniz çünkü biliyoruz ki hepimiz , “Verimlilik” bizim en büyük sorunumuzdur. Çözüm Yalın ve Dijital Dönüşümden geçmektedir”

Mehmet Aziz Ermer

Sanayi Çözümleri Dijital Dönüşüm Danışmanı

mehmetazizermer@valoremteam.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir